Invention Gallery


2014 Contest Results

ARTS & LEISURE DIVISION:

  • First Place Winner:

David Cohen - Grade 7 - Dallas, TX - Programmable Music Box


  • Runner-Up:

Paul Gensbigler - Grade 6 - Mechanicsburg, PA - The Rubberband Night

SCIENCE & ENGINEERING DIVISION:


  • First Place Winner:

Sammy DiTirro - Grade 8 - Rootstown, OH - Baseball Cannon


  • Runner-Up:

Lawson Gray - Grade 8 - Cumming, GA - Oreo-crème Splitter 2014

2013 Contest Results

ARTS & LEISURE DIVISION:

  • First Place Winner:

Zack Tarle - Grade 7 - Akron, OH - Spyder


  • Runner-Up:

Katylin Sweeney - Grade 5 - Cincinnati, OH - Stretcherella

SCIENCE & ENGINEERING DIVISION:


  • First Place Winner:

Emma Studer - Grade 8 - Bloomville, OH - Hooves High


  • Runner-Up:

Andrew Pelham - Grade 5 - Brentwood, TN - E-Z Baby Saver

2012 Contest Results

Arts and Leisure Division

  • FIRST PLACE WINNER:

Halie Nitzsche - Grade 7 - Akron, OH - The Rubber Band Tree

  • RUNNER-UP:

Grace Murphy - Grade 7 - Colorado Springs, CO - Animal Art

Science and Engineering Division

  • FIRST PLACE WINNER:

Robert Keller - Grade 5 - Canton, MI - Piano Page Turner

  • RUNNER-UP:

Mackenzie Steele - Grade 8 - Kaysville, UT - Apple-Upper

2011 Contest Winners

Arts and Leisure Division

  • FIRST PLACE:

Emily Pattie - Grade 8 - Ravenna, OH - "Rubber Sunset"

  • RUNNER-UP:

Eben Carek - Grade 8 - Orange Village, OH - "Portable Finger Exerciser"

Science and Engineering Division

  • FIRST PLACE:

Lexia Forester - Grade 6 - Sullivan, MO - "Exa-Stretch"

  • RUNNER-UP:

Maggie Kubicek - Grade 6 - Mentor-On-The-Lake, OH - "MySpace Tray"

2010 Contest Winners

Arts and Leisure Division

  • FIRST PLACE:

Kenneth "Tucker" Haas - Grade 7 - Charlotte, NC - "Webands Waterbands"

  • RUNNER-UP:

Zachary Althouse - Grade 5 - Paducah, KY - "Ping-Pong Equipment Organizer"

Science and Engineering Division

  • FIRST PLACE:

Benjamin Dabney - Grade 7 - Radford, VA - "ElastiBed"

  • RUNNER-UP:

Shelby Dodds - Grade 7 - Washington Court House, OH - "Hand-E-Spider Web"

2009 Contest Winners

  • FIRST PLACE:

Max Aifer - Grade 7 - Arlington, VA - "Plant Sitter"

  • SECOND PLACE:

Grant Neil - Grade 8 - Kirkland, WA - "The Rip Band"

  • THIRD PLACE:

Jared Mann - Grade 6 - Christiansburg, VA - "The Power Tree"

The Rubber Band Contest is hosted by The Akron Global Polymer Academy at The University of Akron.